Birbirimizi Savunmak İçin Harekete Geçelim

Kadınlar sokakta, düzenin emekçileri ve yoksulları vatandaş olmaktan çıkarıp kul yapma çabası en önce ve en çok kadınları hedef alıyor. Sendikalaştıkları için işten çıkarılan ya da kölelik koşullarında çalıştırılan işçiler direniyor. Ekonomik krizin sonuçlarına isyan eden yoksul halk otobüste, çarşıda, pazarda yüksek sesle söyleniyor. İktidar bütün mücadelelere acımasızca saldırıyor. Kadınlar sokaklarda dövülüyor, direnen işçiler tutuklanıyor, […]

Kadınlar sokakta, düzenin emekçileri ve yoksulları vatandaş olmaktan çıkarıp kul yapma çabası en önce ve en çok kadınları hedef alıyor. Sendikalaştıkları için işten çıkarılan ya da kölelik koşullarında çalıştırılan işçiler direniyor. Ekonomik krizin sonuçlarına isyan eden yoksul halk otobüste, çarşıda, pazarda yüksek sesle söyleniyor.
İktidar bütün mücadelelere acımasızca saldırıyor. Kadınlar sokaklarda dövülüyor, direnen işçiler tutuklanıyor, sokakta söylenen ya da sosyal medyada iktidara öfke kusan insanlar sabaha karşı evlerinden alınıyor. AKP, yarattığı sömürü ve baskı düzenine karşı sesini yükselten herkesi “HAİN” ilan ederek, eziyet ederek bastırmaya çalışıyor. Pek çok durumda başarılı da oluyor.

Peki niye?

Emekçilerin örgütleri olması gereken sendikalar bürokratlaşmış, o bürokratlar iktidarın önünde el-pençe-divan duruyor, işçilerden kesilen aidatlarla zenginleşiyorlar. İşçi mücadelelerini birleştirecek, işçilerin söz hakkı olan bir örgütlenmemiz yok. Mücadelelerimiz dağınık kaldığı sürece yenilmeye mahkumuz.

Bu sorunu çözmeliyiz.

Direnen işçilerin tabandan koordinasyonunu sağlayacak bir örgütlenme biçimi yaratarak işe başlayabiliriz. Dayanışmayı sağlamak, birbirimizi savunmak için harekete geçelim.

Bu konuda hepimize büyük sorumluluk düşüyor. Kendisini işçi sınıfı hareketinin bir parçası sayan her sosyalistin öncelikli görevi de bu sürece katkıda bulunmak olmalıdır.

Çünkü mücadele halindeki işçiler her türlü yapay bölünmeyi aşmakta, ekmek kavgasında buluşmaktadır. Ülkemizin içine sürüklendiği karanlıktan çıkmamızı sağlayacak tek formül işçilerin bu birliğidir.

Belki İlginizi Çeker

0 yorum